Barion Pixel

Mondj IGEN-t!

Mi segíthet abban, hogy kikeveredj a nehéz helyzetedből? Hogy elmozdulj onnan, ahol elakadtál?

Semmiképpen sem az, ha bekorlátozod és korlátok közé szorítod magad. Talán szokatlan megoldásnak tűnik, hogy: akkor mondj igent! – de mindjárt végigvezetlek, ne aggódj, és látni fogod, hogy ez az, amit keresel. Csak még nem tudod!🙂

Kezdjük azért az elején: az, amiben benne vagy, legyen az üzleti, magánéleti, egészséggel kapcsolatos vagy bármi más kuszaság – a döntéseid eredményeként született helyzet. Számos elágazásnál dönthettél volna másként, választhattál volna más utat. Az alapvető gondolkodásmódod, a mentalitásod, a szokásaid, az eddigi működésed azonban – tulajdonképpen előre megjósolható módon – kódolta a mostani helyzetedet.

Ez valójában egy nagyon sértő, gonosz gondolat is lehetne – ezért nem csodálkoznék, ha itt és most abbahagynád az olvasást! Persze nincs mögötte bántó szándék – inkább csak egy szemfelnyitó, támogató, őszinte felvillantása annak, hogy az emberek túlnyomó többsége nagyon is kiszámítható módon működik. Valamint az a megfigyelés, hogy ha elindulsz egy úton és azon következetesen haladsz előre (úgyis mint: szokások), akkor előbb-utóbb oda jutsz, ahová az az út vezet.

Mivel az emberi működés legerősebb mozgatórugója a túlélés (és ebből fakadóan a félelem): leggyakrabban kockázatkerülő módon állunk a világ dolgaihoz. Igyekszünk az esetleges veszteségeket minimalizálni és biztosra menni.
Mert mi van, ha mégsem sikerül?
Mi van, ha elbuksz?
Mi van, ha bizonyos dolgokban elbuksz, másokban meg nem?
És mi van, ha mégis sikerül?

Olyan erős a kudarctól való félelmünk, hogy egy csomó marhaságot mantrázunk magunknak – és így persze esélyünk sem lesz tapasztalatot szerezni. Mármint valódi tapasztalatot. Mert elméleti síkon már lejátszottunk mindent. Megmagyaráztuk, hogy miért nem működik majd. Hogy miért totál esélytelen az, amire azért ott mélyen, legbelül pedig vágyunk.

Valamiért azt gondoljuk, hogy mindenre hatással kellene lennünk, mindent kontrollálni kellene ahhoz, hogy biztosan sikert érhessünk el. De ez távolról sincs így. Azok a falak, amik kívül tartják a veszélyt, kívül tartják a lehetőségeket is.
Gondolj csak bele: mennyi mindent nyerhetsz azzal, ha igent mondasz a vágyaidra? Mennyi újdonság érkezik – szuperszonikus sebességgel – az életedbe? Mennyi új dolgot tanulsz – akár akarod, akár nem?🙂

Hihetetlenül kevés dolognak van valóban végzetes, visszafordíthatatlan, mindenre kiterjedő negatív következménye. Vagyis mérhetetlenül kevés dolog jelent valódi kockázatot. Mégis úgy kezeljük a szokásostól, vagy az elképzeléseinktől eltérőt, mintha valami kozmikus világvége közelítene.

A legtöbben úgy szeretnének változást, hogy közben nem változik semmi. Tisztában vagyok vele, hogy a változás valamiféle szitokszó lett – már csak azért is, mert őrületes módon gyorsul fel a világ (igyekszem több közhelyet már nem puffogtatni – de a közhely attól közhely, hogy bár elcsépelt, de igaz…). A helyzet az, hogy akár akarod, akár nem, érintetlenül szinte semmi sem marad már. Gondolj csak a mesterséges intelligencia megjelenésére a közelmúltban. Az IBM vezérigazgatója (Arvind Krishna) szerint 7800 munkakört válthat ki az elkövetkezendő öt évben az AI világszerte. Van közvetlen beleszólásod? Gyanítom, hogy nincs. És ez csak egy olyan dolog, ami a jóváhagyásod nélkül is bekövetkezik.

Ha tehát elakadástalanítani akarod az életed, vállalkozásod, nem az a kérdés, hogy tudsz-e nemet mondani, falakat húzni és korlátokat emelni. Az lesz a kérdés, hogy mire mondasz igent. Milyen irányba indulsz el. Még akkor is, ha nem pontosan tudod, hogy mi lesz a kimenete. Tetszik vagy sem, kénytelen leszel improvizálni. Benne maradni a pillanatban. ÍGY és valószínűleg csakis így leszel képes a kezedbe venni az irányítást. Mert önmagadért és a döntéseidért tudsz felelősséget vállalni – másokért és mások döntéseiért, a világ alakulásáért nem.

Ez az a pont, amit emlegetni szoktam: az “igen, de…” megközelítés helyett alkalmazd az “igen, és…”-t. (Bővebben a Fektess végre magadba! c. ebookomban olvashatsz róla. Vagy a Citromfacsaróban. Vagy a Citromfacsaró2 – Limonádéreceptek az élethez c. ebookban. Vagy tulajdonképpen bárhol is, ahol a gondolkodásmódról írok.) Ezzel a megközelítéssel kitárod a lehetőségeket. Elfogadod azt, ami VAN, ÉS megnyitod a gondolkodásmódodat újabb lehetőségek megtalálására. Itt álljunk meg egy kicsit, mert ez hihetetlenül fontos!

Gondolj bármilyen problémára, nehézségre, amivel épp most szembesülsz. Ami foglalkoztat. Amikor nem “improvizatív üzemmódban” működik az agyad, akkor egy új megoldás felmerülése esetén azonnal jön a “racionális” elutasítás: “igen, de…” ez azért nem fog működni, mert…
Igen, de én már nem…
Igen, de itt nem úgy…
Igen, de nincs….
Igen, de…
Biztos vagyok benne, hogy egy pillanat alatt fel tudod sorolni, hogy miért nem működőképes/megfelelő/stb. a javaslat. És ezzel le is zár a gondolkodásod. Hiszen most tisztáztad, hogy ez nem járható út.

Ha azonban a jóval nyitottabb “igen, és…” megközelítést alkalmazod, akkor egyszerűen csak továbbgondolod azt a vonalat, ami felmerült. Az “igen, és…” nem lezár, hanem épít a meglévőre. Ez a kreatív gondolkodás alapja. Az ítélkezésmentes megközelítésé.

Nos, ez a bejegyzés már így is igen hosszú – és biztosan tudom, hogy nagyon sokan nem jutottak el eddig a pontig.😞 De a lényeget azt hiszem, már érted: ha elakadtál és úgy érzed, hogy zsákutcába jutottál, akkor hiába csinálsz az eddigiekből még többet és még intenzívebben, az jól láthatóan nem hoz eredményt. Ha hozna, már nem lennél szorult helyzetben. Ahogy a légy sem fog átjutni az ablaküvegen azáltal, hogy többször és nagyobb erővel repül neki az üvegnek, te sem fogsz az eddigi eszközeiddel, az eddigi mentalitásoddal kikászálódni a csávádból.

Mondj igent olyan dolgokra, amikre eddig nem. Olyanokra, amik elvezethetnek a vágyott célhoz. Ami másokat már elvezetett. Olyanokat, amikre minidig is vágytál, de féltél kipróbálni. Mert majd mit szólnak mások… Azt már tudod, hogy mi nem működik. Abból minek többet csinálni?

Ha ez egyedül félelmetes, akkor egyeztess hozzám egy konzultációt az alábbi linken. A 45 perces konzultáció végére pontosan tudni fogod, hogy melyik az a két terület, ahol változtatnod kell, hogy elmozdulj.

Szólj hozzá!

Érjünk el együtt sikereket!

Érdekel az önfejlesztés vagy a coaching világa? Szeretnél tanulságos történeteket, a gyakorlatban is hasznosítható tanácsokat, módszereket megismerni? Iratkozz fel a hírlevelemre!

Ha feliratkozol a hírlevelemre, rögtön bele is vághatsz a közepébe! Pipáld be az űrlapon és elküldöm neked a Fektess Végre Magadba! című könyvemből készült mini e-book sorozatot, ami 5 nagyon fontos területet mutat be neked!

Ezen témák segítségével könnyedén megtalálhatod nem csak azt, hogy hol érdemes változtatnod, de azt is, hogy hogyan!

fvm-sorozat.png